• Załącznik do Zarządzenia nr 4/2020/2021

Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 279

z dnia 28 września 2020 r.

Zasady nauczania z wykorzystaniem metod i środków
        kształcenia na odległość

1. Uczeń ma obowiązek uczestniczyć w zajęciach zdalnych.
        2. Lekcje online odbywają się wg obowiązującego planu lekcji.
        3. Do komunikacji w czasie nauczania na odległość mogą być wykorzystywane jedynie dziennik elektroniczny Librus oraz obowiązująca w szkole platforma do komunikacji elektronicznej - Office 365.
        4. Uczniom logującym się z adresów spoza domeny eduwarszawa.pl zajęcia nie będą udostępniane.
        5. Uczeń powinien posiadać sprawny sprzęt umożliwiający komunikację elektroniczną.
        6. Uczeń potwierdza obecność na zajęciach odpowiadając na pytania nauczyciela w trakcie zajęć (ustnie lub za pośrednictwem czatu) lub za pośrednictwem kamery.
        7. Nieobecność ucznia na zajęciach zdalnych rodzic usprawiedliwia w ciągu 7 dni od ustania nieobecności przesyłając informację do wychowawcy za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
        8. W czasie nauczania na odległość obowiązują przedmiotowe zasady oceniania.
        9. Uczeń wykonuje samodzielnie prace zadane przez nauczyciela, z wyjątkiem zleconej pracy w grupie. Wykorzystanie w pracy własnej innych opublikowanych (np. w internecie) prac bez przytoczenia źródła skutkuje oceną niedostateczną.
        10. Nauczyciel określa prace podlegające ocenie.
        11. Do zajęć/konsultacji na odległość uczeń przygotowuje zeszyt, podręcznik, zeszyt ćwiczeń lub inne materiały wskazane przez nauczyciela.
        12. Nauczyciel decyduje o czasie pracy uczniów przed ekranem uwzględniając w szczególności:
          1. zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno- -komunikacyjnych,
          2. możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
          3. łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
          4. ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
          5. konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki realizowanych zajęć.
        13. Nauczyciel w klasach 1-3 wskazuje uczniom czas i moment przerwy.
        14. Oceny uzyskane przez ucznia w czasie nauczania na odległość mają taką samą wartość, jak oceny uzyskane w czasie nauczania stacjonarnego.
        15. Rodzic/opiekun ucznia informuje wychowawcę klasy o braku możliwości uczestniczenia w wybranej lekcji z powodu awarii sprzętu lub łącza internetowego.
        16. W czasie zajęć zdalnych uczeń przestrzega zasad zachowania podczas lekcji online.

Zasady zachowania się uczniów na lekcjach online

1. Na zajęcia logujemy się wyłącznie z konta utworzonego przez administratora szkoły.
        2. Uczeń loguje się punktualnie na zajęcia.
        3. Logujemy się wyłącznie swoim imieniem i nazwiskiem; nie podszywamy się pod kogoś innego, podczas zajęć nie zmieniamy nazwy użytkownika.
        4. Lekcji online nie wolno nagrywać, fotografować, robić zrzutów ekranu i upubliczniać. Złamanie tej zasady niesie za sobą konsekwencje prawne.
        5. Podczas zajęć nie wyśmiewamy innych, nie krytykujemy, nie obrażamy, do każdego odnosimy się z szacunkiem, na czacie piszemy tylko komentarze i odpowiedzi związane z lekcją.
        6. Przed zajęciami wyłączamy wszystko to, co może nas rozpraszać i utrudniać prowadzenie lekcji nauczycielowi: gry, strony internetowe, dzwonki w telefonie itp.
        7. Mikrofon ucznia podczas zajęć jest wyłączony. Uczeń włącza mikrofon na prośbę nauczyciela w danym momencie lekcji.
        8. Uczeń potwierdza obecność na zajęciach odpowiadając na pytania nauczyciela w trakcie zajęć (ustnie lub za pośrednictwem czatu) lub za pośrednictwem kamery.

PLAN  DZWONKÓW

1. lekcja 8:00 –   8:45       (5)

2. lekcja 8:50 –   9:35       (10)

3. lekcja 9:45 – 10:30      (10)