II etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego
Polska Niepodległa!
Amelia Januszkiewicz, Aniela Krakowska i Maciej Metrycki
finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego!
Dnia 5 grudnia 2019 roku troje uczniów Naszej Szkoły – Amelia Januszkiewicz, Aniela Krakowska (obie klasa VA) oraz Maciej Metrycki (klasa VE) wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Polska Niepodległa! organizowanego przez Polską Uniwersytecką Szkołę Kształcenia Indywidualnego w Krakowie.
II etap zawodów składał się z testu oraz rundy pytań otwartych i obejmował zagadnienia z historii powszechnej i historii Polski od końca XVIII do lat 20. XX wieku, tj. rozbiory Rzeczypospolitej, okres zaborów i powstań narodowych, czasy Wielkiej Wojny, walkę Polaków o odzyskanie niepodległości w latach 1914–1918, formowanie ośrodków władzy w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości, walkę odrodzonej Rzeczpospolitej o granice (powstanie wielkopolskie; wojnę polsko-bolszewicką; plebiscyty na Górnym Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu; powstania śląskie; konflikt polsko-czechosłowacki o Zaolzie i polsko-litewski o Wileńszczyznę), sprawę polską podczas konferencji wersalskiej.
Nasi reprezentanci dzielnie walczyli i zostali finalistami Konkursu plasując się w najlepszej dziesiątce uczestników w kategorii wiekowej klas IV–VI szkoły podstawowej. Otrzymali także dyplomy i medale finalistów oraz zestawy wartościowych nagród rzeczowych. W Konkursie wzięło udział ponad 1000 uczniów z całej Polski.
Konkurs odbywał się w XIX-wiecznym Hotelu Europejskim. Organizatorzy, oprócz zmagań konkursowych, zapewnili uczestnikom obiad oraz wycieczkę z przewodnikiem po Krakowie.
Opiekunem uczniów był nauczyciel historii – Piotr Skrobek.