12 czerwca 2017 r. będzie zapisany w szkolnych annałach jako jeden z historycznych. Tego dnia, w Ratuszu Dzielnicy Targówek, podczas uroczystego podsumowaniaprojektu Varsavianistyczna Szkoła, nasza placówka oświatowa otrzymała Certyfikat, którym może posługiwać się bezterminowo.
Przygoda naszej Szkoły z projektem Varsavianistyczna Szkołarozpoczęła się w roku 2013. Wówczas dwoje szkolnych koordynatorów – Małgorzata Skrobek oraz Małgorzata Gromak–Kołowiecka – podjęło wspólnie z innymi nauczycielami i uczniami szereg działań mających na celu zdobycie Certyfikatu na rok szkolny 2014/2015.
Działania, wyznaczone Regulaminem projektu przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy (TPW) – instytucję będącą głównym organizatorem Varsavianistycznej Szkoły, skupiały się na:
- przeprowadzaniu w ubiegającej się placówce cyklu zajęć (lekcyjnych lub pozalekcyjnych) na temat Warszawy, jej historii, zabytków, parków i obiektów przyrodniczych, teraźniejszości,
- przygotowaniu przez uczniów gazetek ściennych o tematyce warszawskiej,
- przeprowadzaniu wycieczek po Warszawie (rajdy, gry terenowe, zwiedzanie miejsc pamięci),
- uczestnictwie uczniów w uroczystościach rocznicowych odbywających się na terenie Warszawy,
- organizacji konkursów szkolnych i uczestnictwie w konkursach pozaszkolnych o tematyce varsavianistycznej,
- organizacji spotkań z osobami związanymi z Warszawą, jej historią i teraźniejszością,
- zdobywaniu przez uczniów odznak – Młody Przyjaciel Warszawy i Mały Przyjaciel Warszawy nadawanych przez TPW – lub inne instytucje turystyki kwalifikowanej, np. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK),
- szeroko pojmowanej pracy na rzecz środowiska lokalnego,
- udziale przedstawicieli społeczności szkolnej w działaniach organizowanych przez TPW.
Nasza Szkoła otrzymała Certyfikat na rok szkolny 2014/2015 oraz, realizując i kontynuując powyższe działania, na lata 2015–2017.
Od roku szkolnego 2014/2015 szkolnymi koordynatorami projektu są Piotr Skrobek i Małgorzata Skrobek.
Uzyskanie przez Szkołę bezterminowego Certyfikatu jest dla placówki wielkim wyróżnieniem ze strony środowisk varsavianistycznych. Działania podejmowane przez szkolnych koordynatorów budują przede wszystkim tożsamość naszych uczniów w zakresie kultywowania lokalnego patriotyzmu małej ojczyzny poprzez uczestnictwo w upamiętnianiu jej historii, obserwowaniu i kształtowaniu teraźniejszości, ukazywaniu kolejnym pokoleniom wartości budujących przyszłość.