Uczniowie klasy VII przez cały rok szkolny aktywnie uczestniczyli w Warszawskiej Lidze Debatanckiej, rozwijając umiejętności argumentacji, wystąpień publicznych oraz pracy zespołowej. Regularne przygotowania i udział w kolejnych debatach przyniosły znakomite efekty — nasza drużyna w swoim debiucie wygrała swoją grupę i awansowała aż do ćwierćfinału rozgrywek.
W ramach przygotowań uczniowie wzięli również udział w warsztatach debatanckich prowadzonych przez pana Pawła Miłkowskiego — mistrza Polski w Akademickich Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich z Fundacji Nowy Głos. Spotkanie było dla młodzieży cenną okazją do doskonalenia technik debatowania, budowania argumentacji oraz rozwijania kompetencji komunikacyjnych.
Warszawska Liga Debatancka to całoroczny konkurs skierowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych z klas VII-VIII. Organizatorem ligi w roku szkolnym była Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego. Opiekę merytoryczną natomiast Fundacja Nowy Głos, która również jest współorganizatorem konkursu. Patronem jest Prezydent Miasta Warszawy wraz z Biurem Edukacji.
Liga ma charakter demokratyczny, dlatego o większości kwestii decydujemy wspólnie (tematy debat, harmonogram, organizacja rund). Tworzymy też społeczność – grupę pasjonatów: uczennic, uczniów, nauczycielek, nauczycieli oraz doświadczonych i utytułowanych debatantek i debatantów.
W trakcie projektu reprezentanci szkół biorą udział w sportowych debatach w formacie oksfordzkim, mających na celu naukę tworzenia wystąpień publicznych, pracy w zespole, wykorzystywania struktur argumentacyjnych oraz aktywnego słuchania swoich rozmówców.
Obecnie Warszawska Liga Debatancka dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest największą taką ligą działającą w Polsce: od 2016 roku udział w niej bierze ponad 40 szkół, podstawowych i średnich. Jest to dwa razy większa liczba niż w przypadku podobnych projektów realizowanych w Krakowie, Tarnowie, Poznaniu czy Trójmieście. Mała liga jest pierwszym i jedynym takim projektem skierowanym do szkół podstawowych w Polsce.
Tematyka jest bardzo zróżnicowana. Tezy dotyczą kwestii współczesnej Warszawy, edukacji, etyki, społeczeństwa, ekologii, historii. Są zarówno praktyczne, jak i zupełnie abstrakcyjne. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a różnorodność stanowi dodatkową motywację do pogłębiania swojej wiedzy i poszerzania horyzontów. Dobra teza do debaty musi być wyrównana i nie mieć prostego rozwiązania na przechylającego szalę na jedną ze stron. W tym roku szkolnym nasi uczniowie zmierzyli się między innymi z następującymi tezami: Ta izba żałuje narracji, według której miłość w rodzinie powinna być bezwarunkowa,
Ta izba żałuje globalnej dominacji amerykańskiej kultury popularnej, Ta Izba sprzeciwia się normalizacji zjawiska „ghostingu” w relacjach międzyludzkich, Ta Izba preferuje świat, w którym wstyd nie istnieje.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania, systematycznej pracy oraz osiągniętego sukcesu!